Bir fenomen evet da olgu üzerine edinilen bilgiye salık denir. Bu bilginin gazete, dergi üzere yapıt organlarıyla evet da radyo, televizyon alıcısı üzere muhabere vesaitıyla topluma sunulmak üzere tasarlı dayanıklı hâline getirilmesine de salık tasarsı adı verilir. Gün boyunca insanoğlu muhabere ihtiyacını durdurmak karınin çeşitli yollar aramış bu amaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara tasarlarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla edebiyat yazgıında önemli tadilat olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler muhabere vesaitının geniş olmadığı dönemlerde yegâne muhabere aracı olarak kullanılmıştır. Kitle muhabere vesaitının vürutmesi ile alay malay salık ve habere vusul yolları değalışverişmiştir. Hasetmüzde insanoğlu gazete, TV ve İnternet ile muhabere gereksinimlerinı önlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok hafif olduğu hasetmüzde habere hızlı ve emniyetli kaynaklardan yetişebilmek henüz da önemli hâle gelmiştir. Habere ehil olan birey ve toplumlar, ömürın mütebeddil ve vüruten koşullarını çabucak yorumlayıp uyum esenlayabilmekte ve böylelikle siyasal, konuşu, içtimai ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Sava, kaynağını evetşamdan düzenır ve özellikle çok hızlı değalışverişimlerin olduğu hasetmüz dünyasında bihaber geçirmek, adeta ömürın haricinde geçirmek valörına gelmektedir. Hasetmüzde sayıları her geçen ruz artan tasarlı, görsel ve alışverişitsel yapıt organları, topluma salık iletmekte ve insanoğluı evetşananlardan haberdar etmektedir.

Her fenomen ve olgu salık değeri taşımaz. Haberi verilecek vakada evet da olguda alaka çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere ehil fenomen ve olgular salık değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin adamı ısırması salık değildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” sözüyle bayağıçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci yani muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları boşlukştırıp salık hâline getiren kişidir. Bir muhabir karınin rastgele birinin yolda yürürken düşmesi salık değeri taşımazken bir ülkenin mutluluk resi beyının düşmesi salık değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Bilgi YAZISININ NİTELİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa imkânsızıdır; haberi salık yapan bel kemiği taştır. Bir haberin değerini anlamak karınin öncelikle salık mazmunı üzerinde eğlenmek gerekir. Toplumda yahut doğcezire meydana gelen çeşitli fenomen, hatır ve görünümle alakalı fen ve duyurulara salık denir. Bu haberlerin halka duyurulması üzere muayyen kurallar gözetilerek hazırlananlarına da salık tasarları denir.

urfa haber

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://arastirmagelistirme.name.tr/ http://uctekerbisiklet.name.tr/ https://hintdiliveedebiyati.name.tr/ https://hakkariotelleri.name.tr/ https://zamanyonetimi.name.tr/ IQos Heets instagram takipçi satın al
Puro Satın Al puff bar türkiye